Vyhledávání


Šlovení 2010

02.12.2010 07:18

            Co se vlastně letos odehrálo na našem tradičním předvánočním soustředění neobvyklého? Obávám se, že nic, že školní sbor pracuje soustředěně, pilně a bez dramatických událostí.

            Nemění se pracovní nasazení, džentlmenské chování, druh zábavy, vkus, přátelský duch a  schopnost tolerovat. Je to v dnešní době menší zázrak, že i při neustálé částečné obměně pěveckého kádru zůstává vše podstatné zachováno. Doufám, že se nebudu rouhat, napíšu-li, že něco se přece jenom mění. Ano, věřím, doufám, že se poznenáhla mění kvalita našeho zpěvu. A snad, díkybohu, k lepšímu… Studenti se jako i v jiných letech věnovali především nácviku vánočních koncertů, zkoušky byly  čtyřikrát denně, potom se fakultativně zpívalo kolektivně i sólově, s doprovodem i a capella, čas byl též věnován sáhodlouhým rozhovorům, po dvojicích i v kolektivu, stolnímu tenisu, studiu atd.

            Postupně se bohužel mění poměr počtu pěvců právě u nás studujících a pěvců již odmaturovavších. Je to teď zhruba 1:1, což není dobré znamení. Plyne z toho, jak jasně vidíte, stárnutí osazenstva, což dohromady s šedinami dirigentčinými nemusí na naše publikum působit právě nejlépe… Musíme tedy doufat, že se zase najdou odvážlivci, kteří doplní naše řady a zlepší nám věkový průměr.

            Když věšela naše milá dokumentaristka obrázky ze soustředění na různé komunikační sítě, použila pro svůj soubor fotografií nový, velmi zajímavý  termín šlovení. Tento neologismus mě jako češtinářku nesmírně zaujal. Jistě to cítíte společně se mnou, nebraňte se tomu pocitu, termín neobsahuje jen název blízké vesnice, ale ještě něco dalšího, krásného, podzimního, bojovného, v přeneseném smyslu slova nádherného, dramatického, až romantického…Každý jistě máme svou představu, co všechno se dá ulovit…

            A ještě trochu prózy. Sešlo se nás letos 28, protože někteří onemocněli jaksi předem. Rekreační zařízení Nad Starým mlýnem ve Šlovicích bylo komunikativní, připravené, zcela bezkonfliktní. Strava výtečná, pokoje čisté, jen pitná voda měla tentokrát takovou zcela zvláštně specifickou vůni a chuť. Autobus jel bezpečně a osobní auta s absolventy po náledí naštěstí taky. Nemocných mnoho nebylo, zato ale byli stateční, respektive byly statečné.

            Kéž přinese soustředění svoje ovoce, které s námi, vážení přátelé, přijďte laskavě ochutnat 22.12.2010. Zpíváme od 11:00 v kostele sv. Petra a Pavla v Radotíně a od 19:00 v kostele sv. Jana Křtitele Na Prádle. Těšíme se na vás.

 

                                                                       Vaše Columbella + Michaela Šreinová