Vyhledávání


Šlovení 2011

22.11.2011 12:57

         Úvodem mi dovolte několik slov zamyšlení. Columbella se nachází ve své dvanácté koncertní sezóně a mohlo by se zdát, že už mě ničím nepřekvapí. Opak je pravdou. Se sborem jezdím na každoroční soustředění kvůli vánočním koncertům. Poslední dobou do rekreačního zařízení Nad Starým mlýnem u Šlovic  u Berounky. To, co mě překvapilo, ba přímo zaskočilo, bylo, že jsme si nikdo jaksi nemohli vzpomenout, po kolikáté už jsme u pana šéfíka ve Šlovicích. Všichni kroutili hlavou, vzpomínali, tápali. Rozdělili jsme se na zhruba stejně početné skupiny, jedni tvrdili, že jsme na místě po třetí, druzí, že po čtvrté. Tady se ukazuje, jak už jsou všechny sborové akce natolik naší součástí, že už je ani nevnímáme. I zabořila jsem se do studia columbellího webu, vyhledala články k problému se vztahující a zjistila: Ano, mýlili jsme se všichni, naše paměti stojí za starou bačkoru. Nad Starý mlýn jezdíme od roku 2007, letos to tedy bylo po páté.

         Co nám letošní soustředění přineslo nového? Leccos, přišli noví zpěváci, tedy hlavně zpěvačky. V množství větším než malém, a tak jsme dosáhli zatím největšího rozpětí mezi nejmladšími a nejstaršími. Budete se možná divit, ale rozdíl činí víc než deset let, neboť někteří absolventi jsou nám stále věrní a šestileté studium poskytuje Columbelle pěvce už od třinácti let. Je hezké sledovat, jak  spolu všichni pěkně komunikují a jak se vzájemně obohacují. Jde jim to dobře. Vždyť není divu, mají tolik společného, muziku, zpěv, stolní tenis, legraci a zábavu vůbec.

         Letošní soustředění bylo obzvlášť namáhavé, neboť bylo potřeba spoustu mládeže naučit starý repertoár a letos  k tomu navíc ještě jako bonus dva vážně extra náročné kusy. V naší historii zatím absolutně nejtěžší spirituál Deep river a zatím pro nás nejzávažnější  a zároveň nejdelší vážnou skladbu od Jana Křtitele Vaňhala Te deum. Po pravdě musím přiznat, že se osazenstvo nestačilo divit, ba dokonce se proti svého vzornému vychování a zvyklostem opovážilo zlehýnka brblat a brumlat. Ale nic jim to nebylo platné, skladba už je skoro hotová. A ty ji, naše milé publikum, už brzy uslyšíš, 3. 12. v černošické modlitebně a 22.12. dopoledne v radotínském kostele  a večer v kostele Na Prádle.

 

         Budeme se na vás těšit.

                   Za všech třicet zpěváků Columbelly

                                                                  Michaela Šreinová, sbormistryně